Informacje o rasie

KOTY   ROSYJSKIE NIEBIESKIE

Rasa kotów rosyjskich niebieskich pochodzi z zachodniej Rosji.Początki rasy datuje się na XVII wiek.
Inne nazwy to:
Kot Archangielski i Kot Maltański.

Na wystawie pojawił się po raz pierwszy w 1875 r w Crystal Palace jako Kot Archangielski.

Koty rosyjskie niebieskie są średniej wielkości o smukłej sylwetce. Osiągają masę 4-6 kg. Koty rosyjskie niebieskie od dawna uchodzą za szczególne zjawisko. Już w XVII wieku gościły na polskich dworach książęcych. Według legendy kotkę rosyjską miał car Mikołaj II i powierzał jej największe tajemnice państwowe. Dwie przedstawicielki tej rasy zamieszkiwały też Watykan podczas pontyfikatu Jana Pawła II. Jak dla każdego kota najważniejsze są pierwsze tygodnie życia gdyż prawidłowo wychowane mają niezwykłą zdolność nauczenia swoich ludzkich opiekunów rozumienia kocich potrzeb.
Młode kociaki są bardzo ciekawe. Wszystko co nowe musi być przez nie zbadane i obwąchane. Mimo ze lubią zwiedzać zakątki mieszkania rzadko zdarza im się coś zniszczyć. Są bardzo przyjacielskie, uwielbiają zabawy piórkami i sznureczkami. Lubią towarzystwo innych kotów a nawet psów. W stosunku do ludzi są niezwykle czułe. Kot rosyjski wybiera swojego pana i przywiązuje się do niego. Starają się „pomagać” przy wszystkich zajęciach. Wyjątkowa inteligencja kota rosyjskiego niebieskiego pozwala mu na nauczenie się prostych sztuczek w tym aportowania i porozumiewania z domownikami. Koty te są bardzo ciekawe świata, lubią podróżować. Długo i troskliwie opiekują się swoimi dziećmi nawet półrocznymi. Ze strony opiekuna domagają się częstej uwagi. Kot rosyjski niebieski jet eleganckim i lojalnym towarzyszem.
Kot Rosyjski niebieski to szlachetne zwierzę, pełne gracji i dostojeństwa, ufne, bez cienia agresji, uczuciowe i przywiązujące się do człowieka. Jest inteligentny, cichy, łatwo go ułożyć, dość posłuszny, bez obrażania się i złośliwości. Dowiedziono, że koty te bardzo rzadko uczulają. Można z nim podróżować, nie stresuje się zbytnio jeśli jego umiłowany opiekun jest w pobliżu. Dorosły kot o majestatycznych ruchach nie czyni  szkód. Są wyjątkowo ciekawskie. Niech tylko coś się w domu wydarzy, wyleje, wysypie, zagubi, natychmiast oferuje najmniej oczekiwaną pomoc. Nie lubi zbytniego hałasu, braku stabilizacji i brudnej toalety – jak każdy kot. Doskonale aklimatyzuje się z dziecmi i z innymi zwierzętami. Z ogrmonym zainteresowaniem ogląda przelatujące za oknem ptaki, motyle, chrabąszcze czy muchy…

WYGLĄD

Jest to kot krótkowłosy, o drobnej budowie kośćca, smukły o wysokich nogach, dość dużych szpiczastych uszach skąpo pokrytych sierścią, zielonych oczach, szczególnie wyrazistych poduszeczkach wąsów i długim ogonie. Nos jest prosty i szary, a poduszki na palcach w odcieniu lawendy Każdy włos kończy się srebrzyście, podszerstek jest wyjątkowo gęsty tej samej długości co włos okrywowy i daje to złudzenie pluszu. Ta jedyna w swoim rodzaju sierść

KOT ORIENTALNY KRÓTKOWŁOSY

Wyjątkowy kot dla osób ceniących subtelną elegancję i łagodny, przyjazny charakter.
Bardzo podobny do kota syjamskiego, różni się od niego jedynie niewielkimi detalami. Szczupły, elegancki, delikatny i bardzo oryginalny kot.

Koty orientalne są bardzo delikatne i wrażliwe. W rezultacie oczekują miłości, czułości i bliskości ze strony człowieka. Ich więź z właścicielem jest bardzo silna, a każde jej naruszenie powoduje problemy emocjonalne u kota. Ponadto koty tej rasy nie lubią zostawać same w domu jeśli więc ktoś przebywa długo poza mieszkaniem, powinien mieć pod dach co najmniej dwa koty, aby mogły bawić się ze sobą podczas nieobecności właściciela. W przypadku odmiany krótkowłosej ich sierść nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Wszystkie koty orientalne posiadają duże pokłady energii i uwielbiają bawić się, biegać i aktywnie spędzać czas.

Koty orientalne mają bardzo łagodny charakter i nie są wymagające. Dlatego idealnie nadają się dla początkujących hodowców. Czasami może przeszkadzać ich nadmierna aktywność, ale z drugiej strony nie pozwalają one nigdy nudzić się swojemu właścicielowi. Zawsze mają ochotę na małe szaleństwo, polowanie czy wspólną zabawę. Ponadto są bardzo inteligentne i łatwo uczą się nowych rzeczy, potrafią aportować drobne przedmioty, bawić się różnymi zabawkami oraz wykonywać różne akrobacje w powietrzu. Są również bardzo ciekawskie. Nic nie może umknąć ich uwadze i zawsze muszą być tam gdzie coś się dzieje. Potrafią przystosowywać się do różnych warunków, a także akceptują inne zwierzęta. Koty orientalne są bardzo zwinne i skoczne. Umieją wspinać się po drzewach. Pomimo potrzeby wolności i niezależności nie przeszkadza im, gdy są wyprowadzane na spacer na smyczy.

 

 

Certyfikaty